VIDEOGRAM 83
Ve svém díle Přirozený svět jako filosofický problém Jan Patočka tvrdí, že „problémem filosofie je svět v celku.“ Úkolem první části této přednášky je ukázat možnosti interpretace jednoho z klíčových pojmů, jež se s nástupem ekologické krize antropocénu stává horizontem lidského světa – totiž pojmu planety. Tento pojem se dnes rozpadá do minimálně tří navzájem nekompatibilních představ: Globus/Sféra, Gaia
a Planeta. Odrážejíce se od analýzy vizuální kultury zobrazování Země jako geofyzikální jednotky je komparativní planetologie jako specifický filosofický žánr nástrojem pro třídění
a porovnávání těchto představ, přičemž také odhaluje, jaké politické, umělecké a designové projekty tyto představy informují. Na základě srovnání těchto přístupů pak druhá část přednášky představí vlastní intepretaci pojmu planety jako podloží pro politické, umělecké a designové intervence, jež se můžou stát vektorem přicházejícího post-antropocénu.
12.12.2018, 19:00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média
LUKÁŠ LIKAVČAN
Lukáš Likavčan je filozof a teoretik. Ve své praxi se věnuje politické ekologii a filozofii technologii. Vyučuje v rámci Centra audiovizuálních studií FAMU v Praze a Strelka - Institute for Media, Architecture and Design v Moskvě. Je členem kolektivu display - sdružení pro výzkum a kolektivní praxi. V roce 2019 publikoval knihu Introduction to Comparative Planetology (Strelka Press) analyzující zobrazování Země z pohledu geopolitiky klimatické krize.
Sekundární zdroje
Bratton, B. (2016) The Stack. Chapters 16-23: “Earth Layer”. Cambridge (MA): MIT Press, pp. 75-108.
Latour, B. (2017) Facing Gaia. Lecture 3: “Gaia, a (finally secular) figure for nature”. Cambridge: Polity.
Sloterdijk, P. (2013) In the World Interior of Capital. Chapter 1: “On the Emergence of the World System”. Cambridge: Polity. pp. 3-14.
Spivak, G. Ch. (2003) Death of a Discipline. Chapter 3: “Planetarity”. New York: Columbia University Press. pp. 71-102.
Franke, A. (2013) “Earthrise and the Disappearance of the Outside". In Franke, A. –Diederichsen, D. (eds.) The Whole Earth. California and the Disappearance of the Outside. Berlin: Sternberg Press, pp. 12-18.
Latour, B. (2017) Facing Gaia. Lecture 4: “The Anthropocene and the destruction of (the image of) the Globe”. Cambridge: Polity.
Lyssen, F. (2013) “After We Knew That the Earth Was a Sphere". In Franke, A. –Diederichsen, D. (eds.) The Whole Earth. California and the Disappearance of the Outside. Berlin: Sternberg Press, pp. 150-155.
Negarestani, R. (2014) “The Labour of the Inhuman, Part II: The Inhuman”.
Patočka, J. (2016) The Natural World as a Philosophical Problem. Chapter 1: “Stating the Problem”. Evanston: Northwestern University Press. pp. 6-9.
Povinelli, E. (2017) “Geontologies: The Concept and Its Territories”.
Sloterdijk, P. (2013) In the World Interior of Capital. Chapter 33: “Crystal Palace”; Chapter 36: “The Capitalist World Interior: Rainer Maria Rilke Almost Meets Adam Smith”. Cambridge: Polity. pp. 169-176, 193-210.
Tavares, P. (2016) “In the Forest Ruins”. In e-flux architecture.