VIDEOGRAM 86
Umělec v post-praxi
Umělec v post-praxi (a post-practice artist) je sice nedávno vymyšleným memem, odkazuje ale na dlouhou historii umělkyň a umělců, kteří přestali vytvářet umění. Byli tací, co vzdali umění, aby hráli šachy, byli takoví, co spálili milion liber a všechny své nahrávky. Najdete takové, kteří se odmlčeli z protestu, najdete takové, kteří se vytratili, protože zkrátka řekli všechno, co říci chtěli, mohli nebo museli. Bartlebyové a umělci v hladovění. Hagiografické vyprávění o umělcích bez díla se v diskurzu vizuálního umění proplétají s naratívem o hranicích mezi uměním a životem, o svobodě a odpovědnosti umění či o současné podobě práce v systému digitálního kapitalismu.
Performativní přednášky umělce v post-praxi nabízejí divákům možnost znovu promyslet nejzákladnější banality, vše, co jsme považovali za samozřejmost v umění, jeho místě a úloze v lidském společenství. Médiem umělce v post-praxi je kritické myšlení a veganská polévka.
3.4.2019, 19:00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média
RADIM LABUDA
Radima Labuda je intermediální umělec pohybující se v médiích instalace, zvukové tvorby, textu a videoartu. Jeho díla aplikují současné teoretické poznání do politicky angažovaných děl, v nichž často pracuje se sociální a klimatickou problematikou, intimitou, tělesností a pozicí jedince v prostoru. Je finalistou ceny Oskára Čepana (2005) a laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého (2008). Vystavoval v ISPV New York, Litløy FYR v Norsku, The Moscow Biennale v Moskvě, DMS Gallery San Francisco a jiných. Momentálně se věnuje vaření polévek v komunitním kulturním prostoru Punctum v Praze a vyzývá k sázení stromů.
Sekundární zdroje
Tereza Stejskalová, O odcházení v současném umění. Pokus o analýzu jednoho fenoménu (2010)
Anton Vidokle, Art without Work? (2011)
Anton Vidokle, Art without Market, Art without Education: Political Economy of Art (2013)