VIDEOGRAM 87
Shadows of Enlightenment
András Cséfalvay bude mluvit o vzniku experimentální vědy, o její příslibech, a o tom, jak se věda, se svým nestranným výzkumem, stala nástrojem budování a zobrazení efektivního světa. Krátkozraká efektivita techno-věd má i své kruté vedlejší účinky. Zatímco v první řadě slouží k obecnému dobru, zanechává stopu extrakce a vymírání. Zatímco vědci vyprávějí o čistých úmyslech a transparenci, přes spáry prosvítají zájmy různých skupin, jakož i samotná konstrukce vědy. Existuje jistá nedůvěra ve fakta, které získáváme z laboratoří. Důvěra se možná nezíská zpět pohotovou armádou u hranic pravdy, bojující se stejnými zbraněmi, vůči kterým se zmohla nedůvěra: tedy tím, co je centrem současného světa - lidským rozumem.
Budoucnost, má-li existovat, by se měla získat zpět pro všechny, a nová důvěra ve vědy by mohla být znovunabyta přeměnou názorů na obecné fakta, obecné dobro, obecný svět. Je to kolektivní snaha, a podezřelým outsiderům musí být adresována také.
24.4.2019, 19:00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média
ANDRÁS CSÉFALVAY
András Cséfalvay je vizuální umělec se záběrem k videoartu a zvukovému umění. Ve své tvorbě kriticky zkoumá problematiku historie vědy, technizace světa a jazyk, kterým jsou aplikovány. Reaguje na vztah fikčních a reálných světů tvorbou nových s cílem získat nový pohled na to, co a jak definuje jazyk a věda. Za svou tvorbu obdržel v roce 2009 Cenu Oskára Čepana.
Sekundární zdroje
Mike Brown, How I killed Pluto (2010)